Friday, 26 November 2010

Tavaline Keeks

Klassikaline keeks, mille maitsestamiseks võib kasutada erinevaid ekstrakte või vanillsuhkrut. Sobib hästi kohvilauale.
Kogus: 1 keeks (umbes 10 viilu)

Koostis:
4 keskmist muna
1.5 dl suhkrut
2 dl nisujahu
150 g sulatatud võid
noaotsatäis soola
0.5 tl apelsiniõli või tilk meelepärast ekstrakti

Valmistamine:
Pane toasoojad munad vahustamisnõusse, lisa suhkur. Mikserda 10-15 minutit, kuni saad hästi koheva ja heleda munavahu.
Sõelu juurde jahu ja sool, sega läbi. Sega ettevaatlikult juurde veidi jahtunud sulavõi.
Kalla tainas võitatud keeksivormi ning küpseta kohe 180kraadises ahjus umbes 50 minutit, kuni keeks on pealt kuldne. Kontrolli keeksi küpsust puutikuga.

Retsept mugandatud Salme Masso keeksiretseptist

Saturday, 13 November 2010

Sooja leiba mõtelge......

Koduleiva tegemine on viimasel ajal väga trendikaks saanud. Leivakoolitused on pungil täis, rukkijahu tootmine on kasvanud ning nõudlus poeleivale vähenenud. Ja ega ma ei imestagi. Kui leivategemise pisik ikka sisse saanud ja koduleiva maitse suus, siis naljalt poes enam käsi leivakotini ei sirutu. Jumaldan seda mõnusat leivalõhna, millega tuba täitub, kui pätsikesed ahjus valmima hakkavad. Ja need esimesed soojad viilud paraja võikihiga...

Vaja läheb:
Peotäis juuretist
1 l käesooja vett
ca 1,2 kg rukkijahu
1,5-2 dl suhkrut
5-6 tl soola
Lisandeid vastavalt soovile ja maitsele

Leivaküpsetamise ABC

Koduleiva valmistamise võib jagada neljaks etapiks:

1.Juuretise valmistamine/kääritamine
2.Leivataigna valmistamine
3.Leiva kergitamine
4.Leiva küpsetamine

Protsess võib tunduda väga aeganõudev ja keeruline, kuid tegelikult on see aeg, mis otseselt tähelepanu nõuab, väga lühike. Järgnevalt on iga etapp ka lahti seletatud.

Juuretise valmistamine

Juuretise valmistamiseks võib kasutada keefiri, petti, jogurtit või õunamahla. Samuti läheb vaja rukkileiba, mis soovitavalt võiks olla juuretisest tehtud 100%-line rukkileib. Sega omavahel ca 5 dl vedelikku ja 3-4 viilu leiba. Kata kauss toidukilega või kaanega ja jäta sooja kohta (25-27°C) seisma, et saaksid areneda leiva valmimiseks vajalikud mikroobid ning tainasegu muutuks happeliseks. Lase juuretisel seista 2-3 päeva.

Kui kord juba juuretis valmistatud, siis edaspidi võetakse uus juuretis ehk juuretisepoeg leivataignast ning juuretise valmistamine leivast ei ole enam vajalik. Öeldakse, et ise tehtud juuretis saab „hoo sisse“ alles 4-5ndal küpsetamiskorral, kuid see ei ole reegel. Oleneb, millistel tingimustel juuretis valmib.

Mina olen juuretise saanud sugulase käest, kes müüb leiva oma tutvusringi ja on seda juba aasta vähemalt teinud. mistõttu puudub kogemus juuretise valmistamisest. Informatsioon on pärit erinevatest internetiallikatest.

Juuretise kääritamine

Juuretise käärtamine on protsess, mille käigus algab hapnemine piimhappebakterite toimel. Kui piimhape moodustub, siis hävivad jahus olevad bakterid. Lisaks moodustub hapendumise käigus äädikhapet, CO2, alkoholi ja maitset andvaid aineid. Sellest tingituna võib kauemaks ajaks külmikusse jäetud juuretisel tekkida hapukas lõhn.

Juuretise kääritamiseks sega suures kausis juuretisepoeg 1 liitri käesooja veega. Lisa järk-järgult ka rukkijahu nii palju, et tekiks keefiri või hapukoore paksune mass. Kata kauss rätikuga ja seejärel tekiga. Aseta kauss sooja kohta: radiaatori lähedale, põrandaküttega põrandale, kamina äärde vms. Juuretis võiks käärida kohas, kus ei ole niiske ja ei toimu aktiivset liikumist. Käärita juuretist 8-16 tundi. Kui soovid hapumat leiba, käärita kauem. Kui soovid aga vähem haput, siis pigem lühemat aega.

Kuna mulle ei meeldi väga hapu leib, siis teen seda 8-10 tundi.


Leivataigna valmistamine

Kääritatud juuretisele lisada 5-6 tl soola, 2 dl suhkrut ja järk-järgult niipalju rukkijahu kuni sõtkumisel hakkab taigen „lurtsuma“. Mida rohkem jahu lisad ja mida kõvem on tainas, seda tihkemad leivad tulevad. Pehmema taigna puhul tulevad õhulisemad leivad. Kui taigen on valmis, siis tuleb võtta peotäis juuretist. See ongi juuretisepoeg järgmise leivateo jaoks (juuretisekarpi ei ole vaja vahepeal pesta). Kui soovid teha leivad erinevate lisanditega, siis tuleks taigen jaotada vastavalt kahte või kolme eraldi kaussi. Sõtku taignale juurde lisandid ning tõsta taigen võiga määritud vormidesse. Taignast piisab kahe suurema või kolme väiksema vormi jaoks. Pese käed taignast puhtaks ning silu märgade kätega taigen vormides siledaks. Vajuta kahe sõrmega leibade sisse augud.


Juuretisepoeg aseta kaanega karpi ning pane koos kerkivate leibadega sooja kohta käärima. Kui leivad lähevad ahju, siis pane juuretisepoeg külmkappi. Karbikaanele võib teha sisse ka mõned augukesed, et juuretis saaks „hingata“. Külmas säilib ta umbes kolm nädalat.

Leiva kergitamine

Taignaga täidetud vormid aseta sooja kohta kerkima kuni vormid on taignaga täitunud ja pealt kenasti kumerad. Kerkimist on hea jälgida eelnevalt taignasse vajutatud aukude abil – kui need on kadunud, võib leivad ahju panna. Protsess võtab aega 2 – 4 tundi.

Leiva küpsetamine

Kuumuta ahi 225 kraadini. Ahju põhja võib panna kausi veega, et lisada niiskust. Enne kui vormid ahju paned, pintselda taigent õrnalt veega. Küpsetamine võtab tund aega. Kõrgem kuumus küpsetamise alguses tagab leibadele ilusa kooriku. Vahepeale pintseldamine on oluline, et koorik ei saaks liiga krõbe.

1.Kuumuta ahi 225 kraadile
2.Pintselda leibasid, alanda kuumus 200 kraadile ja küpseta 20 minutit
3.Pntselda leibasid, küpseta 10 minutit
4.Pintselda leibasid, küpseta 10 minutit
5.Pintselda leibasid, küpseta 10 minutit
6.Pintselda leibasid, alanda kuumus 175 kraadile, küpseta 10 minutit

Lülita ahi välja, jäta leivad veel 5 minutiks ahju. Võta vormid ahjust välja ja lase neil seista 10 minutit. Kummuta leivad vormist lauale ja aseta soovitavalt restile, et õhk käiks ka leibade alt läbi. Kui leivad kõmisevad neile koputades, on nad valmis. Kata pätsikesed niiske rätiga ja jäta järelvalmima.

Ahjutemperatuuri ja pintseldamise intervalli soovitan valida vastavalt oma ahjule. Esimeste küpsetamistega peaks saama ahju iseloom ja leibade käitumine selgeks. Peaasi, et koorik saaks ilus, ei mureneks ja ei kõrbeks ning leib saaks seest küpse.

Otse ahjust tulnud leib on kergelt nätske ja raskemini lõigatav, kuid maitsev sellegipoolest.

Lisandid

Lisaks tavalisele rukkijahule võib taigna hulka segada ka nisujahu, kliisid, rukkihelbeid, linnasejahu, linnaseekstrakti jms, maitseks jahvatatud koriandrit, aniisi, kardemoni jms. Taignale võib lisada erinevaid seemneid, pähkleid, suitsupeekonit, sinki, erinevaid juuste, kuivatatud ja värskeid puuvilju, komme, šokolaade jms. Lase aga fantaasial lennata!


Minu lemmikuks on kõige tavalisem seemneleib. Seetõttu lisangi ühele pätsile 100 g päevalilleseemneid.

Tähelepanekuid

1.Juuretis käärib ja leib kerkib paremini kohas, kus ei ole niiske ja jahe.
2. Kui juuretis käärib üle (tunda väga tugevast ninnatorkavast hapust lõhnast) ei tasu sellest leiba teha. Leib saab jube hapu ning tekitab kõhuhädasid.
3.Taigent on lihtsam valmistada käsitsi sõtkudes kui puulusikaga segades. Ikka sooja käe ja südamega!


Ma ei ole otseselt leivakoolitusel käinud. Aga plaanin minna.

Veel samal teemal:
http://nami-nami.ee/recipe.php?q=detail&pID=9479

Pähkli-iirisekook

Koostis:
Põhi:
2 dl keefirit
2 dl pohlamoosi
2 muna
4 dl nisujahu
1 sl söögisoodat

Kreem:
400 g suhkruga kondenspiima (1 metallpurk)
150 g toasooja võid

Kaunistuseks:
hakitud sarapuupähkleid

Valmistamine:
Sega keefir, moos ja munad. Sega jahu soodaga, lisa keefiri-muna segule ja sega ühtlaseks. Kalla tainas küpsetuspaberiga kaetud ahjuplaadile ja küpseta 200kraadises ahjus umbes 15 minutit, kuni kook on küpsenud.
Kreemi jaoks keeda avamata kondenspiimapurki rohkes vees 1-1,5 tundi. Lase jahtuda*. Jahtunud keedetud kondenspiim sega toasooja võiga ühtlaseks massiks.
Lõika küpsenud koogipõhi pooleks. Määri ühele koogitükile kreemi, tõsta peale teine koogitükk. Kata pealt ülejäänud kondenspiimakreemiga ning kaunista hakitud pähklitega**.
Hoia serveerimiseni külmas.

* Kondenspiima võib keeta eelmisel päeval. Kindlasti kasuta metallpurgis kondenspiima!
** Pähklid on maitsvamad, kui neid enne kasutamist kergelt kuival tulisel pannil röstida. Enne koogile panemist lase pähklitel jahtuda.

Saturday, 6 November 2010

Porgandipirukas

Tainas:
100 g pehmet võid
2,5 dl nisujahu
1 muna
soola

Täidis:
700 g porgandit
1 dl riisi
2 keedetud muna
1-2 toorest muna

pisut suhkrut
soola
kardemoni
muskaatpähklit
100 g riivitud juustu
3 dl hapukoort

Sega/näpi taina koostisained ühtlaseks ning aseta 27 cm läbimõõduga vormi.
Keeda porgandid ja riis.
Riivi keedetud porgandid.
Lisa keedetud riis ja keedetud tükeldatud munad.
Sega ühtlaseks massiks, lisa toores muna.
Maitsesta.
Sega porgandi-riisisegu hulka hapukoor.
Kalla täidis taina peale, kata riivjuustuga ja küpseta 175 kraadi juures 50-60 minutit.

Riisi ja porgandi kogust võib muidugi muuta.
Suure plaaditäie jaoks peaks võtma kõiki koostisaineid topelt.

Sibulapirukas

Taigen:
2,5dl nisujahu
75 g võid
3 sl külma vett
0,5 dl soola

Täidis:
600-700g sibulaid kooritult
100g peekonit või sinki
100 g riivjuustu
1dl vett, 1 puljongikuubik (olen kasutanud nii liha, kui kana oma)
3 muna
maitsestamiseks tilli, soovi korral peterselli vms
soola, pipart


Jahust, võist, veest ja soolast meisterda taigen ning kasutades taignarulli, saab lihtsa vaevaga ühtlase pirukavormi suuruse põhja.
Sibulad koori ja lõika pooleks ja siis viiludeks. Hauta koos singiga pannil madalal kuumusel seni, kuni muutuvad pehmeks.
Sega omavahel puljong, riivjuust ja munad ning vala jahtunud sibula-singisegule.
Lase põhjal veidi ahjus küpseda (nii u. 10 min) ning seejärel pane täidis põhjale ning küpseta 250 kraadises ahjus seni, kuni pirukas on pealt muutunud kuldpruuniks.
Kõige paremini maitseb veidi jahtunud pirukas. Siis on kindel, et lahti lõigates, saab tühi ühes tükis kätte:)

Saturday, 29 May 2010

Pühapäevane seenepirukas


110 g võid
1 dl riivjuustu
2 dl jahu
1 tl küpsetuspulbrit
2 spl külma vett

täidis:
3 dl metsaseeni
3 spl võid
2 muna
2 dl kohvikoort
2 dl riivjuustu
2 sibulat
1 paprika
valget pipart
hakitud peterselli
sidrunipipar
sool

Näpi või kuivainetega. Lisa vesi ja sega ühtlaseks taignaks. Pane täidise valmistamise ajaks külmikusse. Vajuta tainas õhukese kihina 26 cm läbimõõduga lahtikäiva küpsetusvormi põhja ja külgedele. Küpseta 200 c juures u. 10 minutit. Kuumuta hakitud sibul. Lisa peeneks hakitud seened maitsesta segu pipra ja soolaga.
Sega omavahel munad , koor ja riivjuust, kuubikuteks lõigatud paprika ja hakitud petersell.
Lisa seene - sibula segu. vala täidis eelküpsetatud põhjale ja küpseta veel 30 minutit.

Sunday, 4 April 2010

Karamellikook

Biskviit:
6 keskmist muna
200 g suhkrut
125 g nisujahu (u 2 dl)
1 tl vanillisuhkrut

Immutamiseks:
1 sidrunit (värskeltpressitud mahla)

Täidis ja kate:
5 dl 35% rõõska koort
275 g suhkrut
50 g fariinsuhkrut
3 sl võid

Kaunistuseks: röstitud mandlilaaste

Valmistamine:Vahusta munad suhkruga. Sõelu juurde jahu ja vanillisuhkur ja sega õrnalt ühtlaseks. Vala tainas küpsetuspaberiga vooderdatud kandilisse vormi. Küpseta 200-kraadise ahju keskosas umbes 30 minutit, kuni biskviit on pealt kuldne ja koogi keskele torgatud puutikk kuivaks jääb. Sega potis rõõsk koor suhkruga ja kuumuta pidevalt segades, kuni kaste pakseneb (30 minutit või rohkem; kontrollimaks, kas kaste on valmis, tilguta väike tilk kastet külma vette ja vaata, kas see tahkub või ei. Kui tilk tahkub, on kaste valmis.) Sega kastmele juurde pehme või.Lõika biskviit kaheks kihiks. Immuta kihte veega lahjendatud sidrunimahlaga. Määri kahe kihi vahele karamellkastet. Immuta tort ka pealt vähese sidrunimahlaga ja kata karamellkastmega. Puista üle röstitud mandlilaastudega.

Friday, 19 March 2010

Taevalik Kõrvitsakook


Kook on argipäevane, kuid tavalise biskviitkoogiga võrreldes oluliselt õhulisem ja mahlasem, krõmpsuvate mandlite ja rosinatega. Raputa enne serveerimist üle kodutehtud vanillisuhkruga, see annab koogile erilise hõrgu lõhna.
Lõika kõrvitsa viljaliha kuubikuteks ja hauta võis 10-15 minutit, kuni kõrvits on pehme. Püreesta kõrvits vähese soolaga. Sega juurde mandlid, suhkur, sidrunisukaad ja riivitud sidrunikoor. Lisa rosinad. Sega hoolega ja lase veidi jahtuda.Sega juurde jahu ja küpsetuspulber. Lisa heledaks vahustatud munakollased, viimasena kõvaks vahustatud munavalged. Vala tainas küpsetuspaberiga vooderdatud 23 cm läbimõõduga lahtikäivasse koogivormi. Küpseta 180-kraadises ahjus umbes 50 min, kuni koogi keskele torgatud puuork jääb kuivaks. Kummuta kook ettevaatlikult restile jahtuma ja sõelu peale tuhksuhkrut.
Koogi retsept on nami-namist.

Wednesday, 17 March 2010

Odrakarask kohupiimaga

1,5 dl odrajahu
1,5 dl nisujahu
1,5 tl küpsetuspulbrit
1,75 dl piima
200 g teralist kohupiima
1 muna
2 tl suhkrut
1 tl soola
2 sl õli
Sega kausis piim, kohupiim ja kanamuna. Maitsesta soola ja suhkruga.Sega jahud ja küpsetuspulber, lisa tainale. Lisa õli. Sega võimalikult vähe.Vala tainas määritud vormi. Küpseta 180 kraadi juures umbes 40 min.

Marineeritud kõrvits

Kogus
Koostis- ja maitseained
1 kg Kõrvitsatükid
0.75 l Vesi (4 kl)
300 kuni 400 g Suhkur (1,5-2 kl)
6 kuni 8 tk Nelgitera
Veidi kaneelikoort
(Tükike ingverit)
3 spl Äädikas (30%)
Valmistusviis
Puhasta ja tükelda kõrvits kuubikuteks või kangideks.
Tõsta kuuma marinaadi sisse kõrvitsatükikesi ainult üks kiht ja keeda kaanega suletud nõus tasasel tulel, kuni tükid on peaaegu pehmed.
Pehmust proovi puutikuga.
Kõrvitsatükid tõsta vahukulbiga purki.
Kui kõik tükid on purgis, keeda marinaadi veel mõni minut ja vala kõrvitsatükkidele peale.
Sule purk kohe.

Odrakarask kõrvitsaga

1 l hapupiima
1 tl soola
1 spl suhkrut
500 g kõrvitsat
15 g kuivatatud puuvilja
1 tl soodat
4 kl odrajahu
1 kl nisukliisid

Hakkige kuivatatud puuvili ja kuumutage paisumiseni. Sool js suhkur segage hapupiimaga, lisage nisukliid, puuvili, jämedalt riivitud kõrvits ja soodaga segatud jahu. Tõstke taigen puulusikaga rasvainega määritud vormi ja küpsetage umbes 220 C juures 1 tund.

Wednesday, 24 February 2010

Õuna rosina kaste(chutney)

See hapukas puuvlijamaitseline kaste sobib eelkõige sealiha kõrvale, aga kindlasti võib seda kasutada ka teiste lihapraadide juures. Retsepti andis Epicurious. http://www.epicurious.com/recipes/food/views/Apple-Raisin-Chutney-107880
Vähendasin koguseid ning sain ca 2,5 dl kastet.
1 dl õunaäädikat
0.5 dl vett
2 spl suhkrut
1 suurem hapukas õun, kooritud ja tükeldatud väikesteks kuubikuteks
peotäis rosinaid
4 nelki
0.5 tl soola
1.5 tl ingverit

Kuumuta suhkruga segatud äädikat nii kaua kuni suhkur lahustub. Keeda vedelikku segamata, kuni see on siirupine (ca 15 minutit).
Vähenda kuumust ning lisa ülejäänud koostisained. Kuumuta kastet, kuni õunad on pehmed ja kaste on veidi paksenenud (ca 30 min). Soovi korral võid kastmele lisada ka 1 tl maisitärklist, siis tuleb kaste paksem.
Kaste säilib külmikus kaanega karbis kuni kaks nädalat.

Pasta peperonata

Kes oleks arvanud, et ainuüksi paprikat kasutades võib täisa maitsva pastasalati teha? Jamie Oliver on välja pakkunud päris hea retsepti, http://www.jamieoliver.com/recipes
mis valmib üsna lihtsalt. Kahele inimesele saab kõhtu-täitvad portsud järgmistest kogustest:

1suur punane paprika (või 2 väiksemat erivärvilist paprikat)
2küüslauguküünt
2 peotäit hakitud peterselli
1 spl palsamiäädikat või õunaäädikat
peotäis riivitud parmesani
2 spl koort või mascarpone juustu
200 gr rigatonisid või pennesid
oliiviõli, sool, pipar

Haki paprika, maitsesta soola ja pipraga ning kuumuta oliiviõlis 25 minutit. Jälgi, et paprika kõrbema ei läheks!
Soovi korral võid poole kuumutamise aja möödudes lisada 1 hakitud punase sibula.
Lisa purustatud küüslauk ning petersell ja jätka kuumutamist veel mõned minutid.
Lisa äädikas, mis kuumal pannil kiiresti aurustub ning viimasena sega pannile paremsan ning koor või mascarpone, keera kuumus minimaalseks.

Valmista pasta.
Sega kokku pasta ning paprika-koore segu, millele lisa veidi oliiviõli ning pasta-keedu-vett. Serveerimisel puista salat üle parmesaniga.
Maitses hästi – paprika pikk kuumutamisaeg tasus ära!

Penne kartulisupp


Lumisel ja tuisusel päeval sobib kuum penne-kartulisupp lõunalauale nagu rusikas silmaauku. Idee andis http://allrecipes.com/Recipe/Potato-Penne-Soup/Detail.aspx

Olin alguses üsna skeptiline, sest et ei olnud varem teinud suppi, mille paar kulbitäit tuleb püreestada ja siis supi sisse tagasi visata…ei osanud oodata, milline tulemus välja tuleb, aga kuna kommentaarid olid enamjaolt positiivsed, otsustasin proovida. Ja mul ei tulnud pettuda. Supi tegemine võtab üksjagu aega, sest mitmed juurviljad vajavad hakkimist – varu kindlasti üks tunnike.
50 g margariini
1 hakitud sibul
1 l vett
2 hakitud porganidt
3 hakitud kartulit
5 dl kanapuljongit
70 g pennesid
1 hakitud punane paprika
100 g hakitud brokoliõisikud
1 spl hakitud peterselli
1 tl tüümiani
2 spl jahu
2 dl piima
2 spl sojakastet

# Sulata margariin kastrulis, lisa sibulad ning hauta need pidevalt segades klaasjaks. Tõsta kõrvale.
# Aja teises potis vesi keema ning lisa kanapuljong, porgandid, kartulid ja paprika (lisa ka 3 spl kruupe ja 1 hakitud sellerivars, kui on soovi).
# Keeda juurvilju 15 minutit ning lisa brokoliõisikud, petersell ja tüümian ning keeda veel 5 minutit. Seejärel püreesta 3 dl suppi ning kalla tagasi potti.
# Kalla suppi pasta ja jätka keetmist madalal kuumusel.
# Sega kokku jahu ja 2 dl piima ning lisa segule praetud sibulatükid. Kalla see pidevalt segades keeva supi hulka ning lisa ka ülejäänud piim. Lõpuks lisa supile sojakaste ja vajadusel maitsesta veel soola ja pipraga.
Serveerisin suppi riivitud parmesaniga, mis andis mõnusat meck‘i juurde. Nii maitse kui ka välimuse poolest. Muidu olen nõus, et see supp jääb välimusekategoorias mitmetele teistele suppidele alla, aga maitse on tal tõesti hea. Ja ma isegi ei lisanud mitte midagi lihalist nagu mul tavaliselt kombeks – ainult juurviljad. Nii et üks kausitäis tervist on see kreemine kartuli-pastasupp kindlasti. Eriti veel, kui kasutada täisterajahust valmistatud pennesid, mida ma ka tegin.

Sokolaadi-piparmündikook


Tainas
1,5 dl kakaopulbrit (meie mark)
2,5 dl suhkrut
5 dl jahu
2 tl soodat
soola
1 tl vanillisuhkrut
2,5 dl vett
2,5 dl jogurtimajoneesi
Glasuur:
6 spl kakaopulbrit
2 dl suhkrut
1 dl piima
80 g võidt
l vanillisuhkrut
Vahele:
150 g After Eight või Fazer Mint komme
Tainas:
Segada kõk kuivained ja lisada juurde vesi+majonees Ma esialgu segasin käsitsi ja siis lasin miksriga läbi Tanias jagada 2 võiga määritud 24 cm läbimõõduga vormi. Mul on üks vorm ja küpsetasin 1 osa ära ja siis teise. Küpsetada 175C juures 25 minutit Laota ühele põhjale kommid ja tõsta uuesti ahju u 5 minutiks Võta ahjust välja ja pane selle peale teine põhi, lase koogil jahtuda Glasuur:Sega potis või, piim, suhkur ja kakao Lase segu keema ja keera kuumust vähemaks Kuumuta pidevalt segades u 5 minutit Lase jahtuda ja sega juurde vanillisuhkurMina laseks glasuuril jahtuda vähemalt pool tundi, kui mitte rohkem. Või paneks külmkappi tahenema. Kui olin glasuuri koogile valanud, valgus see kõik kandikule, hiljem tõstsin lusikaga koogile tagasi :) Et siis jääks see etapp vahele ja oleks kohe suurepärase välimusega ja kandik jääks kokku plökerdamata. Kommide asemel võiks vahele panna veel nt hapukoort segatuna suhkruga.

Aprikoosi martsipanikook

Tainas.
100g võid
1dl suhkrut
1 muna
4dl jahu
Kate.
poolitatud aprikoose (võib vabalt ka virsikuid panna)
120g martsipanimassi
Valmistamine.
sega taina ained kokku, sõtku hästi läbi, suru tainas 24cm läbimõõduga koogivormi põhja ja natuke ka äärtele.
lao aprikoosid tihedalt põhjale, kõige peale laota martsipaniliistakad.
küpseta 170-kraadises ahjus 30 min.

Lihtne maksapasteet

6 portsionit
Koostis- ja maitseained:
300g Veisemaks
1 Porgand
1 Sibul
20g Või
1sl Õli
4cl Konjak või brändi
Pipar
Sool
Valmistamine:
Kuumuta pannil õli. Haki sibul ja porgand peeneks ning prae pannil, kuni viljad on muutunud kuldseks.Puhasta maks ja haki peenemad ribad. Lisa maks pannile ja kuumuta läbi. Maitsesta maks soola-pipraga ja hauta kaane all 15 minutit. Mikserda küpsenud maks, porgand ja sibul saumikseriga peeneks. Lisa massi hulka või ja konjak ning mikserda uuesti läbi. Serveeri saia või leivaga. Ära maksa üle küpseta, sest nii muutub see tuimaks ja kõvaks. Kui tahad, et pasteet kauem säiliks, siis peale või lisamist lase mulisema. Lisanud olen ka küüslauku ja muskaati. Brändi olen jätnud panemata. Ja enne mikserdamist oleks mõistlik enamus tekkinud vedelikku ära valada muidu tuleb väga vedel pasteet.

Pavloval

Põhi:
5 munavalget
250 ml suhkrut
1 sl sidrunimahla või äädikat

Kate:
300-400 ml vahukoort
vabalt valitud puuvilju-marju

Munavalged vahustada kõvaks vahuks (keerad kausi tagurpidi ja ei voola välja) Lisada vähehaaval suhkur ja pidevalt vahustada edasi.Vahustada nii kaua kuni tekib ühtlane läikiv mass ja näpuga katsudes ei ole suhkrukristalle enam tunda. Määrida munavalge vaht küpsetuspaberile ringikujuliselt (u24 cm läbimõõduga) Kuumutada ahi 180 kraadini, kui pavlova ahju panna keerata kuumus 160 kraadi peale ja küpsetada 1 tund, lasta ahjus jahtuda 1 tund.

Enne serveerimist vahustada vahukoor 1-2 sl suhkruga. Määrida põhjale ja kaunistada marjade-puuviljadega.

Odrakarask


0,5 l keefirit (hapupiima)
1 muna
3 tl suhkurt
0,5 tl küpsetuspulbrit
2 spl võid või toiduõli
4 dl odrajahu
2 spl nisujahu
0,5 tl soola

Klopi muna suhkruga lahti, lisa keefir ja rasvaine. Sega portsu kaupa juurde soodaga segatud jahu. Maitsesta soolaga. Määri keeksivorm ( neljakandiline) võiga. Vala tainas vormi ja küpseta kuni karaskisse torgatud tikk jääb puhtaks. 180 kraadis ca 50min.kõige parem on ahjust võetult eesti taluvõiga.

Sunday, 21 February 2010

Mangotort


Tordipõhi:
4 muna
70 g suhkrut
50 g jahu
30 g kakaod
1 tl küpsetuspulbrit
100 g maitsestamata jogurtit
50 g võid (toatemperatuuril)

Vahusta munad suhkruga. Sega kokku jahu, küpsetuspulber ja kakao. Lisa vahustatud munadele juurde või ja jogurt. Sega kokku ühtlaseks massiks. Lõpus lisa vedelale massile jahu-kakaosegu ning vahusta 5 minutit. Kalla mass küpsetusplaadile ning küpseta 180 °C juures 15–20 minutit.
Täidis:
500 g mascarpone’t
250 g 30%-list hapukoort
300 g mangopüreed
2 tl želatiini
125 g suhkrut
8 poolikut konservvirsikut koos vedelikuga immutamiseks
füüsaleid kaunistuseks

Sega omavahel ühtlaseks massiks kokku mascarpone, hapukoor, suhkur ja mangopüree. Sulata vesivannil želatiin ning kalla see toorjuustumassile juurde. Pane tordivormi põhja vormi järgi välja lõigatud küpsetatud tordipõhi, immuta seda veidi konservvirsiku vedelikuga ning tõsta ka virsikupoolikud sinna peale. Kõige peale kalla mascarpone-mangomass ning pane külmikusse 2 tunniks tarrenduma. Kaunista tort füüsalitega.

Lasanje hakklihaga

Lasanje tegemisel on variatsioone meeletult. Kes vähegi pastat armastab peaks endale sobiva lahenduse leidma. Minu lemmikuimaks lasanje versiooniks on klassikaline hakklihaga variant, mida saab ka väga mitmeti lahendada. Kes soovib lahjemat versiooni võib juustukastme üldse tegemata jätta, kellele meeldib rasvasem versioon, see võib juustukastet iga kihi vahele panna. Mina kasutan enamasti kuldset keskteed, et teen juustukastet vähem ja kasutan seda esimese ja viimase kihina.Lasanjeplaatidena kasutan meelsamini värskeid lasanjeplaate, mida peaks igas suuremas kaubandusketis leiduma. Kui neid pole käepärast, siis kasutan tavalisi pakiplaate ja keedan need eelnevalt peaaegu pehmeks. Kui kasutada keetmata plaate, siis peaks hakklihakastme ka vedelama tegema.

Vaja läheb:

lasanjeplaate vastavalt vormi suurusele

Hakklihakaste:
600 g veisehakkliha
1 sibul
2 küüslauguküünt
1 purk purustatud tomateid
2-3 sl tomatipastat
3 dl lihapuljongit
basiilikut
soola
Juustukaste:
30 g võid
2-3 sl jahu
5 dl piima
150 g riivjuustu
0,25 tl jahvatatud muskaatpähklit
soola
pipart
Peale:
100 g riivitud Parmesani
Hakklihakastme valmistamiseks pruunista hakkliha hakitud sibula ja küüslauguga. Lisa tomatikonserv, tomatipasta, puljong ja maitseained ning hauta 10-15 minutit.Samal ajal valmista ka juustukaste. Sulata või paksupõhjalises potis, puista peale jahu ja kuumuta pidevalt segades umbes 1 minut. Lisa juurde piim ning kuumuta pidevalt segades kastme paksenemiseni. Lisa juust ja maitseained ning tõsta tulelt.Määri neljakandiline ahjuvorm õliga (või kata küpsetuspaberiga). Pane vormi põhja kiht juustukastet. Kata juustukiht värskete lasanjeplaatidega (või eelnevalt keedetud lasanjeplaatidega) ning pressi need vastu kastet. Järgmisena pane kiht hakklihakastet ja jälle lasanjeplaadid, siis jälle hakklihakaste ja jälle lasanjeplaadid. Korda tegevust kuni kastet jagub. Viimase kihina vala hakklihakastmele peale juustukaste.Küpseta 175 kraadi juures umbes 30 minutit. 15 minutit enne küpsetusaja lõppu raputa vormile peale riivitud Parmesan.Kui kasutad eelnevalt keetmata lasanjeplaate, siis lisa hakklihakastmele puljongit rohkem ning pikenda küpsetusaega umbes 10 minutit.Kui soovid juustukastet iga kihi vahele panna, siis tee seda topeltkoguses

Thursday, 18 February 2010

Juustukook

Põhi:

200 g Digestive küpsised
125 g Võid

Täidis:
3 tk muna
140 g suhkrut
vaniljesuhkrut
400 g merevaiku
20 g tärklist
300 g hapukoort
175 g vahukoort

Küpsised purustada ja lisada sulatatud või.
Aseta vormi põhja ja suruda kinni. Munad , suhkur, vaniljesuhkur ja tärklissegada, lisa merevaik- segada ühtlaseks maassiks. Lõpuks lisada hapukoor ja vahukoor. NB! Vahustada ei tohi.
Küpseta 175 kraadi juures umbes 1 tund.

Tuesday, 16 February 2010

Lehtaigna kringlike pähklise suhkruglasuuri all

Vaja läheb:
500 g lehttaigent
200 ml tuhksuhkrut
50 ml apelsinimahla
4-5 sl pähklipuru

Tee nii:
Lõika taigna pikemast küljest alustades 2 cm laiused ribad (taigent ei ole vaja rullida). Pööra ribasid mõlemast otsast vastassuunas ja keera ahjuplaadile kringliks. Küpseta 220 kraadi juures 10 minutit. Lisa tuhksuhkru ja pähklipuru segule vähehaaval mahla (glasuur ei tohi olla liiga vedel) ja määri kringlitele. Lase glasuuril tarduda.

Kana ja fetajustu quiche

Vaja läheb:
Põhi:
150 g võid
4 dl jahu
1 tl küpsetuspulbrit
0,5 tl soola
2,5 spl külma vett

Kate:
400 g kanafileed
100-150 g pehmet fetat
100 g riivitud juustu
3 muna
1,5 dl piima
1 spl majoneesi
soola, pipart, tilli vms millega soovid kana maitsestada
värsket porrut

Tee nii:
Valmista kõigepealt muretaigen. Selleks näpi või, jahu, sool ja küpsetuspulber omavahel ühtlaseks puruks. Lisa vesi ja sõtku taignaks. Lase ca 15 minutit külmas seista. Voodera sobiv vorm taignaga, torka kahvliga augud sisse ja eelküpseta 200 kraadi juures 10 minutit. Samal ajal valmista täidis. Lõika kana väiksteks kuubikuteks, mis maitsesta vastavalt soovile. Pruunista pannil väheses õlis. Klopi munad lahti ja sega piima ning majoneesiga. Laota kanakuubikud ja feta põhjale. Vala üle munaseguga. Raputa peale riivjuust. Küpseta 200 kraadi juures veel 30 minutit. Lase enne serveerimist natuke seista ja jahtuda ning haki peale värske porru. Lase heal maitsta!

Vastlakukkel sokolaaditükkidega ja kohupiimase vahukoorega

Vaja läheb:
25 g pärmi
3 dl käesooja vett või piima
1,5 dl suhkrut
0,5 tl soola
9-10 dl jahu
1spl õli
60 g šokolaadi
kardemoni
3 dl vahukoort
200 g kohupiima
1 sl suhkrut

Tee nii:
Vedelda pärm 1 spl suhkruga ja jäta ca 5 minutiks seisma. Lisa ka ülejäänud suhkur, vesi/piim, sool, õli ja jahu. Sõtku kuni taigen hakkab käte küljest lahti ja muutub ilusaks siledaks. Raputa taignale natuke jahu peale ja aseta rätiku alla sooja kohta kerkima. Lase tunnike kerkida kuni taigna kogus on vähemalt kahekordistunud. Vala taigen jahuga üle puistatud lauale, sõtku juurde kardemon ja väikseks tükeldatud šokolaad ning jaga 12 võrdseks osaks. Veereta jahuste käte vahel pallikesed ja aseta need ahjuplaadile rätiku alla veel 15 minutiks kerkima. Määri munaga ja küpseta 180 kraadi juures kuni kuklikesed on kuldpruunid. Jäta rätiku alla jahtuma.
Vahusta rõõskkoor tugevaks vahuks. Sega juurde kohupiima ja suhkur. Lõika kuklikestel müts peast ja kata kohupiimavahuga. Ära sellega koonerda!:)

Wednesday, 10 February 2010

Kalkunifilee virsikutega

4le
400 g kalkunifileed
200 g kalkuni toorsuitsusinki või toorsuitsu sea seljafileed
4 virsikut

Marinaad:
2 sl vedelat mett
1 tl soola
musta pipart
2 sl valgeveini äädikat
2 sl õli

Lõika kalkunifileed 4x4 cm kuubikuteks. Sega marinaadi jaoks mesi, sool, must pipar, valgeveini äädikas ja õli. Sega juurde kalkunifileed. Lase jahedas maitsestuda vähemalt 3 tundi kuni üleöö.
Viiluta kalkuni toorsuitsusink õhukesteks viiludeks. Keera singiviilud ümber kalkunifilee kuubikute. Lõika virsikud sektoriteks. Lükka kalkunifileed vaheldumisi virsikutega vardasse. Grilli mõlemalt poolt 5 minutit.

Keefirimarinaadis kana-poolkoivad

1 kg broileripoolkoiba
soola, pipart
2,5 dl keefiri
0,5 sl mädarõigast
1 sl mahedamaitselist sinepit
1 sl mett
4 küüslauguküünt

Kuivata kanapoolkoivad kergelt majapidamispaberiga ning seejärel määri need kokku soola ja pipraga.
Valmista marinaad: selleks sega kokku keefir, mädarõigas, sinep ja mesi. Lisa ka viilutatud küüslauguküüned. Vala valmistatud marinaad kanapoolkoibadele ning lase seista vähemalt kolm tundi, veel parem üleöö.
Küpsetamiseks pane koivad ahjuplaadile ning küpseta 200 kraadi juures (võimalusel pöördõhuga režiimil) ca 25-30 minutit.

Tuunikala-hakklihapallid

2 tuunikalakonservi (õlis)
400 g Rannamõisa hakitud kalkuni kintsuliha
100 g riivsaia
2 sl hapukoort
2 tl sinepit (maheda maitselist)
0,75 tl musta pipart
2 sl petersellisoola

Nõruta tuunikala sõelal ja sega seejärel kõik ained omavahel kokku. Maitsesta soolaga. Vormi hakklihamassist õliste käte abil pisikesed pallikesed ning küpseta ahjuplaadil 200 kraadi juures 15 minutit.

Kalkuni-maasikasalat

Kogus 4-le
400 g kalkuni rinnafileed
soola ja musta pipart
2 sl teriyaki kastet
500 g maasikaid
pool pikka kurki
salatilehti(jääsalat, lollo rosso, rucola)
värsket basiilikut

Kaste:
4 sl oliiviõli
1 tl vedelat mett
2 tl palsamiveiniäädikat
300 g maasikaid
soola ja musta pipart

Lõika kalkunifileest 4 cm laiused ribad. Prae pannil või grillil mõlemalt poolt 4 minutit. Maitsesta soola ja musta pipraga ning pintselda üle teriyaki kastmega.Lõika 3 cm pikkusteks tükkideks. Puhasta ja poolita maasikad ning viiluta kurk. Rebi salatilehed väiksemaks.Kastme jaoks püreeri sauseguriga kõik kastme ained ühtlaseks kastmeks. Sega salatiained omavahel läbi ja serveeri kastmega

" Salatikorvikesed "

Korvikeste taigen :

200 g margariini
1 dl suhkrut
2 muna
6 dl jahu
0,5 tl soola

Margariin vahustada suhkruga, lisa sool, üks muna, vahusta läbi, siis teine muna, vahusta läbi, lõpuks lisa jahu ja sool, vahusta läbi. Lase külmkapis pool tundi seista (mina tegin kohe, ei juhtunud midagi halba, ilmselt on külmkapis hoida vaja selleks, et taigen oleks külmem ja vorme täites ei hakkaks sulama ja äärtelt alla vajuma.
Sellest kogusest tuleb kaks pannitäit korvikesi.
Kata vormi põhi ja küljed õhukese ühtlase taignakihiga.


Küpsetasin 200-kraadises ahjus kuni muutuvad kollakas-pruuniks (umbes 5-10 min). Puust kokteiltikuga veidi aidates, tulevad vormist väga hästi välja.
Vastavalt soovile võib korvikesi täita erinevate täidistega - salatite, kreemidega nii magusate kui soolastega.

Profitrolid

Profitrolid ehk väikesed ümmargused tuuletaskud on valmistatud keedutaignast.

Selleks on vaja:

1.5 kl piima
100 g margariini või võid
1.5 kl jahu
soola
3 muna

Aja piima keema lisamargariini või või ja
natuke soola.
Tõmbad pliidi pealt ära ja hakkad lisama jahu samal ajal koguaeg segades, et jahutükke ei tekiks. Segu peab muutuma ühtlaseks palliks. Lased jahtuda kuni enam tuline pole (60-70 kraadini), lisad ükshaaval munad
Iga muna lisamisel klopitakse taigen ühtlaseks. Kui taigent ei jahuta, siis munad hüübivad ja tooted kerkivad küpsemisel vähe.
Pannile pannes tuleb arvestada , et profidrolid kerkivad seest tühjaks ja poole suuremaks.
Küpsetatakse 180-200 - kraadises ahjus. Küpsetada kuldpruuniks. Katsudes peab olema kõva, muidu vajuvad lössi.
Küpsetamise esimeses pooles ei tohi ahju ust lahti teha, muidu vajuvad profidrolid alla.
Samamoodi võib teha erinevate kujudega küpsetisi - pikki piklikke tuuletaskuid, kuu kujulisi, rõngaid.
Neid võib täita nii magusate kui soolaste täidistega - kohupiima, vahukoore, erinevate salatite, kreemide ja võietega. Täitmiseks teha külje sisse või põhja alla väike auk, kust tordipritsi pika peenikese otsikuga täidist sisse lasta.
Mina tegin selliseid täidiseid:
1. purustasin köögikombainis singi, paprika, lisasin majoneesi, soola. Lõpuks lisasin vahustatud soolaga maitsestatud vahukoore. Tulemus oli väga hea! Aga sink peaks olema korralik taine suitsusink, mis annab maitset, mitte mingid viilud.
2. Purustasin köögikombainis paprika ja riivjuustu, lisasin kodujuustu, majoneesi ja vahustatud vahukoore.

Monday, 8 February 2010

Kõõgiviljasalat lambakarree ja parmesaniga

200 g lambakarreed (veise-, kana- või kalkunifileed)Santa Maria Chicken & Steak maitseainesegu

Salat:
Santa Maria Lime Pepper maitseainesegu
80 g oliiviõli
värsket salatit (lollo rosso, frisee, lamb vms)
1 punane paprika,
1 kollane paprika
1 keskmise suurusega kurk
8 kirsstomatit
1 punane sibul
kaunistamiseks 20 g parmesani juustu ja küüslauguvõrseid

Sega omavahel oliiviõli ja laimipipar ning lase segul seista kuni muid komponente ette valmistad. Maitsesta liha Chicken & Steak maitseaineseguga ja küpseta pannil või ahjus. Rebi salatilehed, viiluta paprika ja kurk, poolita tomatid, lõika punane sibul ratasteks, riivi juust. Serveerimine: laota salatilehed taldrikule koos köögiviljadega, piserda salat õliga üle, aseta salatipadjale soojad lihatükid ning kaunista küüslauguvõrsete ja parmesani juustuga.
Soovitus: pildil oleva medium küpsusastme saab kvaliteetse lambaliha puhul, kui küpsetad liha pannil 4 minutit ühelt poolt, 4 minutit teiselt poolt ning seejärel veel 4 minutit ahjus.

Lihtne lõhesupp

lõhe supikogu
lõhesteik
1,5l vett
2 porgandit
2 kartulit
soovi korral 1 pisem sibul või ca 6cm porrulauku
soovi korral veidi piima või koort
soola
pipart
loorberilehte
õli

pane kala külma veega keema. puljongi keema hakates keera kuumust vähemaks ja riisu vaht. kuni puljong keeb, koori porgandid-kartulid. puhasta sibul või porru, haki meeldiva suurusega tükkideks. haki porgand.pane väikesele pannile natuke õli, lisa porgandikuubikud ja sibul-porru. kuumuta segades läbi.
15-20 minutit puljongile piisab. tõsta kalatükid veest ja kurna puljong läbi tiheda sõela või marli. lase kurnatud puljong uuesti keema ning lisa kuumutatud porgand-sibul. maitse järgi lisa pipart, vürtsi, loorberit jms. mina panen need teemuna sisse, siis pole hiljem supis segamas.haki kartulid ning lisa supile.
nüüd eemalda kalaliha luudelt ja tükelda sobivaks ning kalla suppi. lase supp keema ning lisa maitse järgi soola. soovi korral kalla peale veidi piima või koort.
serveerimisel lisa maitseroheline.

Krõbedad kaerahelbeküpsised kõrvitsaseemnete ja valge šokolaadiga

Vaja läheb:
5 dl kaerahelbeid
125 g võid või margariini
0,8 dl suhkrut
2 muna
50 g valget šokolaadi
40 g kõrvitsaseemneid

Tee nii:
Rösti kaerahelbed kuumal pannil. Vahusta või ja suhkur ning lisa ka munad. Sega juurde kaerahelbed. Jäta umbes pooleks tunniks seisma. Tükelda šokolaad ja lisa koos seemnetega kaerahelbe massile. Tõsta ahjuplaadile 16 kuhjakest ja vajuta lamedaks. Küpseta 200 kraadi juures 10-12 minutit kuni küpsised on kuldpruunid.

Valge sokolaadi panna cotta

Koostis:
2 dl piima
0.5 vanillikauna
100 g valget šokolaadi
2 kuni 3 lehte želatiini
2 dl 35% rõõska koort
1 sl mandlilikööri või
1 sl espresso kohvi pulbrit
või 1 tl piparkoogimaitseainet

Valmistamine:
Kuumuta piima ja vanillikauna tasasel tulel 5 minutit. Tõsta pott tulelt, siis lisa tükeldatud šokolaad ja sega, kuni šokolaad on sulanud.Leota želatiinilehti 5 minutit külmas vees. Suru kuivaks ning lisa sooja piima-šokolaadisegu hulka. Sega, kuni želatiinilehed lahustuvad. Lisa liköör või kohvipulber või piparkoogimaitseaine. Lase piima-šokolaadisegul täielikult jahtuda (aga mitte veel tarretuda!).Võta vanillikaun leemest. Vahusta rõõsk koor pehmeks vahuks ning lisa piimasegule. Kalla segu väikestesse magustoidupokaalidesse ning lase vähemalt paar tundi külmas tarretuda.

Friday, 5 February 2010

Kräsupea tort


Põhi:
3 muna
1,5 dl suhkrut
0,5 purki kondenspiima (suhkruga)
2 dl hapukoort
1 tl söögisoodat
3 dl jahu
2 sl kakaopulbrit

Kuumuta ahi 200 kraadini. Vahusta munad suhkruga. Lisa kondenspiim, hapukoor ja jahuga segatud sooda. Sega ühtlaseks tainaks. Vala pool tainast 24 cm läbimõõduga lahtikäivasse vormi. Küpseta 15-20 minutit. Ülejäänud tainas sega kakaoga ja küpseta samamoodi teine koogipõhi.


Täidis:
800 g hapukoort (20 %)
1,5 dl suhkrut
1 purk kirsikompotti.

Sega kokku hapukoor ja suhkur.Lõika hele koogipõhi väikesteks tükkideks ning sega hapukoore hulka.Lõika tume põhi pooleks, immuta kirsikompoti vedelikuga mõlemad pooled ning tõsta kokku tagasi. Kata põhi kirssidega ning vala peale hapukooresegu.

Glasuur:
50 g tumedat šokolaadi
1 dl vahukoort
1 sl võid
2 sl kakopulbrit

Kuumuta koor ja sulata selles šokolaad ja või. Lisa kakaopulber ja kuumuta segades keemiseni. Lase hetk jahtuda ja nirista tordile.Tee tort valmis eelmine õhtu, siis jääb ta väga mõnusalt mahlane!



Munarull suitsukalatäidisega

Vaja läheb:
6 muna
5 dl piima
1,5 dl jahu
1 tl soola
0,5 tl musta pipart

Täidis
400 g suitsukala (väga hästi sobis suitsutursk)
200 g maitsestamata toorjuustu
1 dl maitsestamata jogurtit
peotäis maitserohelist (till, roheline sibul)
poole sidruni mahl
vajadusel soola,
sidrunipipart väga natuke

Klopi munad kergelt lahti, lisa jahu ja natuke piima ning sega kuni jahutükid on välja saadud. Lisa ülejäänud piim ning maitseained.Kata ahjuplaat küpsetuspaberiga ning vala munasegu sinna peale. Küpseta 225 kraadi juures 20-25 minutit.Täidiseks sega kokku puhastatud suitsukala, toorjuust ja maitsestamata jogurt. Haki sekka maitseroheline ning pressi sidrunist mahl.Maitse, kui soovid lisada soola või sidrunipipart, siis tee seda.Kui munapõhi on niipalju jahtunud, et saad seda kätega katsuda, siis kata ta täidisega ning keera rulli, alustades pikemast servast.Tõsta paariks tunniks külmikusse ning enne serveerimist lõika umbes 1,5 - 2 cm laiusteks ribadeks.

Krevetikarri

Vaja läheb:
1 sibul
1 sl karripulbrit
1 tl sinepiseemneid
300 g kooritud krevette
1,5 dl kookospiima
2 dl külmutatud herneid
2 dl külmutatud väikseid porgandeid
0,5 tl soolaõli praadimiseks
Serveerimiseks:riisi
Kuumuta pannil õli. Haki sibul ja prae kuumal pannil mõni minut, lisa karripulber ning prae veel paar minutit, vala segu kaussi.Kuumuta pannil õli ning prae porgandeid ja herneid paar minutit, vala segu sibulate juurde kaussi. Kuumuta pannil uuesti õli ning kuumuta seal sinepiseemneid umbes 1 minut, lisa krevetid ning prae pidevalt segades veel mõni minut. Sega juurde sibulasegu, herned, porandid, kookospiim ja sool, kuumuta keemiseni ja serveeri riisiga.

Domino küpsistega toorjuustukook

Selle koogi retsepti leidsin raamatust "Juustukoogid" ja hoidsin ennast tagasi, et seda alles mõne suurema sündmuse puhul valmistada. Katsikud tundus nüüd just see õige hetk olevat, sest mis saaks olla parem kui poja sündi tähistada ühe mõnusa magusa suutäiega.

Vaja läheb:
450 g Domino küpsiseid
75 g võid
800 g toorjuustu
250 g hapukoort
2,5 dl suhkrut
2 tl vanillisuhkrut
4 muna


Purusta küpsised köögikombainis. 200 g küpsisepurust pane kõrvale ja ülejäänud 250 g küpsisepurust sega sulatatud võiga.Vooderda 26 cm läbimõõduga lahtikäiv koogivorm küpsetuspaberiga ja suru võiga küpsisepuru selle põhjale.Vahusta toorjuust suhkrutega, lisa juurde hapukoor ja ükshaaval vispeldades ka munad. Lõpuks sega hulka ka kõrvale pandud küpsisepurust 2/3. Vala segu põhjale.Pudista koogi pinnale allesjäänud 1/3 küpsisepurust ja küpseta 160 kraadi juures tund aega. Küpsetamise lõppedes lase koogil maha jahtuda ja tõsta ta külmikusse 3 tunniks kuni üleöö seisma.

Leib - see kodukootud!

Leivategu mõlkus mul meelel juba ammust aega tagasi, aga mingi hirm oli tegemise ees. Kui aga üha enamad perenaised hakkasid ise kodust leiba tegema, siis kadedus sai võitu.Esimese sammuna ostsin "Kodulevaraamatu", mis oli suureks innustuseks ja ideede allikaks. Edasi uurisin ka paljudelt leivaküpsetajatelt, et kes/kuidas/mida teeb. Peale mõningast uurimist alustasin oma katsetustega.Esimene, nagu paljudel teistelgi, läks natuke aia taha- suurest hirmust teha liiga tihe tainas, tegin hoopis liiga vedela. Järgmistel kordadel timmisin veidi maitset, taina õiget paksust ja üritasin leida seda õiget temperatuuri ja küpsetusaega oma ahjul. Nüüd olen saavutanud oma jaoks selle õige maitsega leiva ja julgen seda ka teiega jagada.Juuretise sain "naabrinaiselt", aga kui võtta juuretist kellegi teise käest, siis veenduda eelnevalt ikka, kas selle pere leib sulle meeldib- juuretisest oleneb ju ka tohutult palju. Kes soovib ise juuretist teha, siis sellest on juttu "Koduleivaraamatus", võib uurida ka http://nammy.pbworks.com/Juuretis või http://kokkama.blogspot.com/2008/11/ahjusoe-leib.html kes on suur leivaküpsetaja.
Kogused on antud ühe suure pätsi leiva jaoks (mul suhteliselt suur vorm), väiksemate vormidega peaks koguseid tiba vähendama.Leivateo juures on oluline ka meeles pidada, et see käib ikkagi tunde järgi- antud kogused on siiski umbkaudsed!Enne leivategu aja halvad mõtted eemale ja tee asja mõnuga- ära kiirusta, sest leib on väga õrnatundeline ja võib solvuda kui sul puudub tuju või aeg. Minu leivad naudivad kerkimise ajal ka head muusikat!Esimene päevVõta 3sl juuretist (kui juuretisele on vesi peale tulnud, siis kalla see ära), lisa sellele 4,5-5 dl leiget vett ning rukkijahu niipalju, et moodustuks hapukoore paksune kört (umbes 180-200g). Sega ained hoolega kokku, viies tainasse võimalikult palju õhku. Segamiseks kasuta näiteks klaaskaussi, plastmasskaussi või puukaussi, metallist anumat ei soovitata kasutada.Pane nüüd eeltainas sooja kohta rätiku alla umbes 12-14 tunniks tegutsema. Ma teen eeltaina tavaliselt 9 paiku õhtul ja toimetan edasi hommikul samal ajal. Soojaks kohaks sobiks näiteks vannitoapõrand (põrandasoojendusega), keskkütte puhul radika alune või peale ja kel saun kodus ,võib ka peale sauna jahtunud saunaruumi kasutada. Meeles tuleks pidada, et leivataigen ei talu eriti hästi tuuletõmmet!Teine päevEeltainas peaks olema nüüd pealt kobrutav, siis on ta oma töö ära teinud. Võta juuretis järgmiseks leivateoks ja pane see näiteks purki ilma kaaneta või sellise kaanega, millele on augud sisse tehtud. Juuretis pane külmikusse järgmist leivategu ootama (seal säilib ta umbes 2-3 nädalat). Nüüd lisa juuretisele ülejäänud ained- minu puhul on kogused sellised:2,5 tl soola75g pruuni suhkrut või siirupit (mina panen pooleks)75 g maltoosat (annab tumedama värvuse ja mõnusa maitse)1 peotäis nisujahu (aitab kergitamisel)1 väike tl koriandritrukkijahu niipalju, et segades hakkaks tainas "lurtsuvat" häält tegema (u 300-350 g)Lisada võib ka seemned paar peotäit (näiteks linaseemneid, päevalilleseemneid, kõrvitsaseemneid või seesamiseemneid) Sega ained tainaks kas käega või puulusikaga ja ürita segades jälle õhku tainasse saada. Võita leivavorm võiga (eriti hoolikalt jälgi nurkasid) ning tõsta leivatainas vormi nii, et vorm oleks täidetud 2/3. Tee käsi märjaks ja patsuta pealt tainas lamedaks, võid näpuga leiva sisse ka augud teha.Tõsta vorm jälle sooja kohta rätiku alla kerkima umbes 2-4 tunnikeseks. Vorm peaks täis kerkima.Kuumuta ahi 240 kraadini ja tõsta kerkinud leib ettevaatlikult ahju (et kerkinud osa alla ei vajuks), küpseta 240 kraadi juures 20 minutit. Nüüd alanda kuumus 200 kraadini ja küpseta leib lõpuni. Endale meeldib rohkem pöördõhuga küpsetatud leib, sellisel juhul küpsetan alguses 225 kraadi juures ja hiljem 185 kraadi juures edasi. Kokku võib olenevalt ahjust ja vormist kuluda küpsetamisele tund kuni poolteist. Minul küpseb ta tavaliselt kokku 1 tund 15 minutit. Vahepeal võib leiba pealt ka veega pintseldada, et koorik pehmem jääks ja kui leib kipub üle pruunistuma, siis kata lõpu poole ta hõbepaberiga.Kui oled küpsetamise lõpetanud, siis keera vorm tagurpidi ja eemalda sealt leib. Kui leib kohe välja ei taha tulla, siis lase tal veidi niiviisi tagurpidi olla ja proovi umbes 10-15 minuti pärast uuesti, siis peaks ta välja tulema, kuna leivast õhkuv aur peaks ta vormi küljest eemaldama (Pille nipp). Tee nüüd rätik niiskeks ja keera leib rätiku sisse jatuma- niiviisi muutub koorik pehmemaks ja leib küpseb omas kuumuses seest edasi. Kindlasti ära kohe leiba lahti lõika, sest siis jääb ta nätske.Kui leib on jahtunud, siis lase hea maitsta!Valmis leib peaks säilima ligi 2-3 nädalat.Kui esimeste kordadega leib välja ei tule, siis ei tasu alla anda- küll lõpuks tuleb, ja kui juba tulema hakkab, siis ei vaata te poe leibade poolegi! Edaspidi hakkan nüüd ka erinevaid maitseleibasid proovima ning oma õnnestunud sooritusi jagan tulevikus ka teiega. Hetkel juba ongi ahjus sibula-küüslauguleib.

Köögiviljasupp kanaga


Lahja supp, mis on maitsev ka ilma kanalihata (siis tulemuseks eriti lahja supp).

Vaja läheb:

1 punane sibu

l2 sibulat

2-3 porgandit

veerand kapsapead

1 punane paprika

2 kanakoiba

1 pakk (u 400g) purustatud tomateid (ürtidega)

1,5 liitrit vett

1 kuhjaga sl köögiviljapuljongit

1 tl pruuni suhkrut

meresoola

maitse järgi purustatud musta pipart

(natukene)basiilikut

õli praadimiseks

Viiluta sibulad ja kooritud porgandid.Aja pannil õli kuumaks ja prae sibulaid ja porgandeid kuni sibul on muutunud klaasjaks. Vala segu potti.Viiluta paprika ja kapsas ning vala samuti potti. Vala peale vesi ja köögiviljapuljong, lisa kanakoivad ning purustatud tomatid ning lase keema tõusta. Keeda tasasel tulel kuni köögiviljad on pehmed. Vahepeal jälgi, millal kanakoivad on pehmeks keenud ning siis eemalda nad potist, lõika liha kontidelt ning lisa supi valmides tagasi potti. Maitsesta siis kui köögiviljad on pehmeks keenud.

Friday, 29 January 2010

Piparkoogi-kook


Lihtne kook, mis valmib piparkoogitainast. Kook valmista eelmisel õhtul.
Kogus
Koostis- ja maitseained
600 g piparkoogitainas
500 g hapukoor
50 g suhkur
0.3 l hapu moos (näit. jõhvika-apelsini)
100 g šokolaad

rõõskoor
Pähkleid jm kaunistusi


Rulli piparkoogitainast 24 cm-se läbimõõduga koogivormi suurused kettad (3 tk) ja küpseta need eraldi 200-kraadises ahjus valmis (u. 15 min).
Sega hapukoor suhkruga. Aseta piparkoogi-ketas koogialusele, määri see moosiga kokku ja tõsta peale hapukoort. Toimi teise kihiga samamoodi. Viimane kiht kata sulatatud šokolaadiga . Sokolaad sulata vesivannil ja sega juurde rõõskoort. Siis ei jää pealmine sokolaadi kiht väga kõvaks. Kaunistuseks puista peale hakitud pähkleid. Kook on valmis järgmisel päeval, mil piparkoogi-kettad on täidisega korralikult läbi imbunud.

Kohupiimakook

8-9 inimesele
Ettevalmistusaeg: 30 min
Küpsetusaeg: 1 h
1 pakk Vilma juubeli tordipulbrit
2 pakki torukohupiima (800 g)
4 muna
5 sl suhkrut
1 pakk võid
2 sl jahu

Vahusta munavalge, lisa vahule kohupiim, munakollased ja suhkur ning sega ühtlaseks massiks. Määri koogipõhi võiga ja raputa üle jahuga, kasutades selleks 2 sl jahu ning üleliigne jahu sega kohupiimasegusse. Nüüd lõika koogivormi põhja õhukesed või viilud. Seejärel raputa need üle tordipulbri kihiga. Järgmisena vala peale kohupiimakiht, siis tordipulbri kiht. Jätka selliselt, et kõige peale jääks tordipulbri kiht. Sellele kihile laota peale õhukesed või viilud. Küpseta 175 º C juures tund aega.

Idee: Huvitava maitsenüansi saamiseks lisa koogi keskmiseks kihiks banaaniviilud.

Kalasupp supikogust

Koostis:
kasutasin forelli supikogu (900 g pakk)
porgand
kartulid
riisimakaronid
sool
kalamaitseaine
Panin kala supikogu keema soolaga maitsestatud vette, enne eemaldasin kalapea, kuna kala peas olevad lõpused pidid keemisel mõrkjat maitset andma. Tekkinud vahu võtsin ära, keetsin kala pehmeks, tõstsin vedeliku seest välja taldrikule.
Kalakeeduvedeliku kurnasin läbi sõela teise potti, lasin keema tõusta ja lisasin sinna kartuli- ja porganditükid, kalamaitseainet ning riisimakaronid. Keetsin pehmeks, lõpuks lisasin luudest puhastatud kalatükid. Serveerimisel lisasin hakitud tilli.

Hapukapsasupp


2 kg porganditega hapukapsaid (või hapukapsaid ja lisaks 1-2 ribadeks tükeldatud porgandit)
1 kg supikonte
2 dl odrakruupe
5 l vett
5 tera pipart
2,5 spl soola
Nendest kogustest tuleb päris palju suppi, suure pere kahe päeva söök. Soovitan teha pool kogust.
Hapukapsastest pigistada vedelik välja, muidu tuleb liiga hapu supp. Kruubid panna eelnevalt paariks tunniks vette likku. Supikondid kupatada teises potis, st kondid panna keema, keema hakkamisel tekkiv vahune vesi valada ära, kondid pesta puhtaks ja panna uue veega keema. Kui nüüd hakkab keema ja vahtu enam eriti ei teki, pesta kondid puhtaks ja panna supipotti hapukapsaste ja kruupide peale, lisada vesi, sool ja pipar ja keeta kuni kõik komponendid on pehmed. Mina keetsin vähemalt 3 tundi. Keetmise lõpus tõsta kondid potist välja, kontidest puhastatud liha panna tagasi supi sisse.

Borsh

Koostis:
supikondid - kogus vastavalt võimalustele ja soovidele (~1 kg)
5-6 väiksemat peeti
2-3 porgandit
tükike kapsast
kartuleid
(1 sibul)
1 loorberileht
5 tera pipart
1,5-2 spl soola
3,5 l vett
1 tl äädikat
Lihakondid kupatatakse, st lastakse vesi koos kontidega keema tõusta, tekib palju halli vahtu, vesi valatakse ära, kondid ja pott pestakse puhtaks, pannakse uue veega keema. Kui nüüd tekib ka palju vahtu, siis korratakse eelmist tegevust, lastakse veel kord uue veega keema ja valatakse see ära. Kui aga eriti vahtu ei teki enam, siis pestakse kondid puhtaks ja pannakse supi keetmise potti.
Kondid pannakse veega keema, lisatakse kangideks lõigatud peedid, ribadeks lõigatud porgandid ja sibulatükid, mis võiks eelnevalt soovi korral pannil õlis passeerida. Pildil oleva supi tegin passeerimata.
Passeerimine on toiduaine lühiajaline kuumutamine väheses rasvaines, kasutatakse nt punapeedi ja porgandi puhul enne supile lisamist. Selliselt talitades annavad värvilised köögiviljad hilisemal kuumtöötlemisel intensiivsema värvuse ning köögiviljad valmivad kiiremini. Peedi lisamisel panna supi sisse 1 tl äädikat, aitab peedi värvi hoida.
Kapsas hakitakse ribadeks. Seda on kõige lihtsam teha kui lõigatakse kapsast sektor, keeratakse see külili, lõigatakse nii paksudeks viiludeks kui pikki ribasid tahetakse ja siis hakatakse otsast lõikama õhukeselt, tulevadki kohe parajad ribad, nagu pildil näha. Mina paningi supi sisse ainult pildil lõigatava kapsatüki.Hakitud kapsas lisada potti supikontide, porgandi, peedi, sibula juurde. Lisatakse sool, pipar, loorber, keedetakse kuni kõik on peaaegu pehme, siis lisatakse kangideks lõigatud kartulid.Valmis lihakondid tõstetakse supi seest välja, eemaldatakse liha, mis pannakse tükeldatult supisse või lisatakse igale portsjonile serveerimisel. Lisandiks soovi korral hapukoor.

Makaroni lihasupp


Koostis:
supikondid
makaronid
kartulid
porgandid
terapipart
soola
Kõik kogused valida vabalt, supp tuleb igal juhul välja, kogustest oleneb supi paksus, aga kui seda juhtub lugema inimene, kes teeb esimest korda suppi ja ei tea kui palju umbes panna, siis ma annan mingid kogused. Konte umbes 1 kg, porgandit 1-2 tk, vett 3-4 l, makarone 200 g, kartuleid umbes 10 tk (mõeldud 5-liikmelise pere jaoks).
Lihakondid kupatatakse, st lastakse vesi koos kontidega keema tõusta, tekib palju halli vahtu, vesi valatakse ära, kondid ja pott pestakse puhtaks, pannakse uue veega keema. Kui nüüd tekib ka palju vahtu, siis korratakse eelmist tegevust, lastakse veel kord uue veega keema ja valatakse see ära. Kui aga eriti vahtu ei teki enam, siis pestakse kondid puhtaks ja pannakse supi keetmise potti.
Kondid pannakse veega keema, umbes 1,5- 2 tunni pärast, kui liha hakkab valmis saama, lisada väikesed porganditükikesed, kartulitükid ja makaronid.
Kondid tõsta supi seest välja, liha tükeldada ja lisada supile.
Valmis supile lisada maitserohelist.
Supp tuli parem kui oleksin osanud loota!

Rassolnik


Koostis:
1 kg supikonte
2 dl odrakruupe
4-5 marineeritud kurki
1 sibul
3 porgandit
kartuleid
5 terapipart
1,5 -2 spl soola
3 l vett
Supikondid panna veega keema, kui vesi hakkab keema ja peale tekib palju vahtu, siis valada vesi ära, pesta kondid puhtaks ja panna uue veega keema. Nii teha vähemalt 2 korda või kuni enam eriti vahtu ei teki keema hakkamisel.
Kupatatud kondid panna suurde potti, lisada vesi, maitseained, eelmisel päeval vette likku pandud ja ära kurnatud tangud. Mõne aja pärast õrnalt läbi praetud porgandid ja sibulad ning marineeritud kurgid.
Rassolniku tükelduskuju on väikesed kuubikud, köögiviljad lõigata selliseks.Kui liha ja tangud on pehmed, tõsta kahvliga kondid supi seest välja, lõigata kontide küljes olev liha väiksemateks tükkideks ja panna tagasi supi sisse. Kontide välja võtmise ajal võiks kartulid supi sisse panna.

Thursday, 28 January 2010

Vaarikabrülee

225 g vaarikaid
50 g suhkrut
1,4 dl vahukoort
1 dl vanillikastet või -pudingut
peotäis basiilikulehti
3 sl tuhksuhkrut

Jaota vaarikad 4 kuumakindla vormi vahel, kata suhkruga ja pressi lusikaga natuke kokku. Vahusta koor ning sega vanillikastme ja rebitud basiilikuga. Määri vaarikatele kreemi ja tõmba lusikaga ühtlaseks. Tõsta vähemalt 30 minutiks sügavkülma.Serveerides jaota magustoidu pinnale tuhksuhkur ning karamellista seda ahju grillelemendi all või põletiga.Grillelemendi all ahjus suhkrut karamellistades sulas minu magustoit täiesti üles. Järgmine kord proovin põletiga teha :)

Keefiripannkoogid

5 dl kefiiri
4,5 dl jahu
1 tl küpsetuspulbrit
0,5 tl söögisoodat
0,5 tl soola
~ 0,5 dl suhkrut
1 muna + 1 munakollane
3 sl (50 gr) sulatatud ja jahutatud võid


Sega kuivained vispliga läbi. Klopi kokku (natukene juba jahtunud) sulavõi ja munakollane.Seejärel lisa segule terve lahtiklopitud munaga kefiir. Kalla vedelik kuivainete keskele tehtud süvendisse ja sega tasakesti läbi. Lõpeta segamine kui vedelikku pole enam näha. Klompide pärast muretsema ei pea.Küpseta keskmise kuumusega pannil. Kuna koogid tulevad suht paksud siis jälgi, et keskelt toored ei jääks.

Mustikakook

Väga hea ja kiire kook. Sobib nendele, kes ei armasta väga magusaid küpsetisi :)

Taigen:
100gr margariini
¾ dl suhkrut
1 muna
2 dl jahu
1 tl küpsetuspulbrit

Kate:
2dl hapukoort
2 muna
4 spl suhkrut
1 tl vaniljesuhkrut
1 dl marju (mustikas või vaarikas või mustsõstar)

Valmistamine: Margariin vahustada suhkruga. Lisada muna, jahu ja küpsetuspulber. Segada ja panna tainas ümmargusse koogivormi. Peale foolium ning N: herned, siis püsib ilusti vormis :). Küpsetada 10min. 200 kraadises ahjus.
Seejärel panna marjad taigna peale. Katte ained segada ja valada taigna ja marjade peale. Küpsetada u. 15-30 min. ahjus. Niikaua kui hapukoore segu on natuke hüübinud ja ei võbele nii palju.

Enne serveerimist lasta natuke jahtuda.